ODDZIAŁ KARDIOLOGII

Ośrodek Kardiologiczny Naszego szpitala to:

Oddział Kardiologii – 27 łóżka

Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego (OINK) – 6 łóżek

Pracownia Hemodynamiki

Pracownia Elektrofizjologii

Pracownia Urządzeń Wszczepialnych Serca

Poradnia Kontroli Rozruszników i Kardiowerterów

W 33-łóżkowym Ośrodku Kardiologicznym (Oddział Kardiologii + Oddział Intensywnego Nadzoru Kardiologicznego) leczonych jest około 1700 osób rocznie z zaburzeniami układu krążenia. Pacjenci mają do dyspozycji nowoczesne sale 2 i 3-łóżkowe. Każdy pacjent ma indywidualny system przywoławczy ułatwiający kontakt z personelem oddziału. Trzy sale są przystosowane dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.

Rocznie wszczepia się w Oddziale około 500 urządzeń stymulujących serce. Od 2004 wszczepiono ich kilkanście tysięcy. Dalszą opiekę nad tymi pacjentami sprawuje Poradnia Kontroli Stymulatorów Serca. Rocznie oznacza to około 6000 kontroli wczepionych urządzeń. Najnowocześniejsze osiągnięcia medycyny światowej wprowadzane są na bieżąco. Obecnie unikając tzw stymulacji szkodliwej wszczepiamy elektrody w tzw. pęczek Hisa celem osiągnięcia stymulacji serca zbliżonej do fizjologicznej.

W ramach Oddziału Kardiologii funkcjonuje 6-łóżkowy Oddział Intensywnej Opieki Kardiologicznej, na którym leczone są ostre stany zagrożenia życia jak zawały serca, zaburzenia rytmu serca, ostra niewydolności serca, zatory płucne.

W Pracowni Hemodynamicznej leczeni i diagnozowani są pacjenci z chorobą niedokrwienną serca w tym z zawałem serca 24 godziny na dobę siedem dni w tygodniu. Kontrakt ułatwia tzw. telefon zawałowy czynny całą dobę : 570-381-363. Ośrodkiem referencyjnym, dla Pracowni jest Klinika Kardoiologii Inwazyjnej USK w Białymstoku.

Na bazie Pracowni wykonywane są zabiegi elektrofizjologiczne tzw. ablacje zaburzeń rytmu serca.

Oddział Kardiologii posiada nowocześnie wyposażoną Pracownię Polikardiografii, w której znajduje się m.in.:reokardiograf impedancyjny, aparaty echokardiograficzne, zestaw do testów wysiłkowych EKG, rejestratory zdarzeń, Holtery ciśnieniowe i zaburzeń rytmu serca.

Oddział Kardiologii posiada akredytację na szkolenie specjalizacyjne w chorobach wewnętrznych i kardiologii. Specjalizacje uzyskało wielu lekarzy którzy obecnie z powodzeniem pracują w kraju i za granicą jako wybitni specjaliści.

Oddział Kardiologii prowadzi szkolenia specjalizacyjne w dziedzinie kardiologii oraz w dziedzinie chorób wewnętrznych.

Kierownictwo oddziału:

  • Ordynator: dr n. med. Bogdan Galar

  • Z-ca Ordynatora: dr Mirosław Charkiewicz

  • Pielęgniarka Oddziałowa: Alina Wawreniuk

    Kontakt:

  • Telefon (pokój lekarzy): (47) 710-42-08
  • Telefon (pokój pielęgniarek): (47) 710-42-10

Telefon zawałowy dla lekarzy i ZRM 570-381-363