Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

3 maja - Międzynarodowy Dzień Astmy i Alergii

Ponad miliard ludzi cierpi na choroby przewlekłe dróg oddechowych. W samej Europie ponad 130 milionów osób ma alergię górnych dróg oddechowych, a 30 mln – astmę. Te problemy dotyczą przede wszystkim dzieci i młodzieży. W Polsce choroby układu oddechowego najczęściej występują u osób do 30. roku życia, ale jest ich również coraz więcej u osób starszych.

Astma jest to choroba przewlekła polegająca na zwężaniu dróg oddechowych oraz skurczu oskrzeli z powodu stanu zapalnego i napięcia mięśni wokół małych dróg oddechowych. Powoduje to objawy takie jak: kaszel, świszczący oddech, duszność czy ucisk w klatce piersiowej. Objawy te są sporadyczne i często nasilają się w nocy, nad ranem lub podczas ćwiczeń. Do czynników zewnętrznych zaostrzających skurcz należą między innymi kurz, dym, stres, pyłki czy też mocne mydła i perfumy.

Astmy nie można wyleczyć. Jednak można kontrolować chorobę za pomocą leków wziewnych. Zabiegi takie pozwalają chorym na normalne, aktywne życie.

Alergia jest niewłaściwą reakcją układu odpornościowego na alergeny. Skłonność do rozwoju alergii uwarunkowana jest czynnikami genetycznymi. Ryzyko występowania zwiększa się, w przypadku, gdy obydwoje rodzice są alergikami. Prawdopodobieństwo zachorowania u dziecka sięga od 50 do 70%, zaś jeśli choruje jedno z rodziców lub rodzeństwo, ryzyko wynosi od 20 do 40%. Najczęściej występującymi alergenami są: cytrusy, pyłki roślin, sierść zwierząt, kurz domowy, ukąszenia lub użądlenia owadów (zazwyczaj pszczół), jajka, ryby, orzechy oraz krowie mleko.

Objawy alergii mogą wystąpić w każdym wieku. Alergie pokarmowe ujawniają się najczęściej w wieku niemowlęcym.

Powrót na początek strony